Deform Müzik Çukurcuma

Deform Müzik

Time Out diyor ki

Friendly warning! We’re working hard to be accurate. But these are unusual times, so please check that venues remain open.

Müzik sevgisinin buluşturduğu üç arkadaş yani Tayfun Aras, Emek Can Tülüş ve Ozan Maral 2003 yılında hayata geçirdi Deform’u. Şimdilerde ise dükkânı tek başına idare ediyor Aras. Deform sizi bilhassa geniş etnik müzik arşiviyle, 12-inch disko single’ları ve house ya da tekno single’ları ile tatmin edecek.

Deform’un kitlesi de Beyoğlu’yla birlikte dönüşüme uğramış. “Turistsiz bir Beyoğlu var artık. Bu da araştırmayan ve bilmediği dünyaları merak etmeyen Türk insanına hitap etmek zorunluluğunu getiriyor. Hediyelik eşya dükkânı muamelesi görmek kaçınılmaz. Édith Piaf, Frank Sinatra, The Beatles, Led Zeppelin albümleri, çıkan ucuz filmlere göre popülerliği artan parçaları barındıran albümler olmak zorunda müzik dükkânlarında. Kişiliksizleşerek ayakta kalınabilir ancak. Bir de internet üzerinden satış yapan, belki burada ucuza bulur yüksek fiyata satarım hevesiyle dolanan tipler var,” diyor Aras. Onun için önemli olan Deform arşivine bir plak katmaktan ziyade orijinalliğine inandığı bir çalışmayı basabilmek. “Bazı çalışmalar yayınladık ama gurur duyacak kadar iyi olduklarına inanmıyorum,” diyor. Bu aralar Grup Ses Beats’in ikinci albümü ve Da Poet’in ‘Beat Tape 2’ plağı ilgi görüyor. Satmaya kıyamadıkları plaklar ise ellerinde sadece bir kopyası bulunan Sovyet, Doğu Avrupa, İran ve Japon plakları. Pikap, amfi gibi aletler, müzik kitapları ve biraz Türkçe CD de bulabiliyorsunuz Deform’da. “Fanzin ve demo bırakan inançlı arkadaşlar da biraz umut veriyor ruhumuza,” diyor Aras.

Tayfun Aras

Dükkâna ilk defa gelenlere biraz mesafeli davranmayı âdet edinmişler. Soğuk olduklarını düşünmeyin amaçları kendinizi rahat hissetmeniz ve gönlünüzce araştırma yapabilmeniz. “Müziğe kafa yormuş, derinlemesine araştıran insan belli ediyor kendini, o zaman başka, daha doğal bir dil gelişiyor aramızda,” diyor Aras.

Plaklar yükselişte diyoruz hep ama işe plakçıların tarafından baktığımızda bu iş hiç de kolay değil. Hele ki Aras gibi bu işi Beyoğlu’nda devam ettirme gayretindeyseniz… Maddi sebepler yüzünden müzik türlerinde istedikleri kadar çeşitlilik yaratamıyor, Euro’nun yükselmesi sebebiyle Hollanda’ya plak toplamaya gidemiyorlar. “İstanbul ne kadar büyürse büyüsün bu işi yapabileceğin iki üç merkez var; Kadıköy, Beyoğlu ve belki Beşiktaş. Kadıköy’de o kadar çok plakçı oldu ki bana anlamlı gelmiyor Deform’u oraya taşımak, kirayı ödeyebildiğimiz sürece buradayız,” diyor. Çukurcuma’ya yolunuz düşerse Deform’u es geçmeyin.